Читај ми!

Пијаниста Луј Лорти

Канадски пијаниста Луј Лорти (1959) концертни деби имао је већ са 13 година, са симфонијским оркестром свог родног Монтреала.

Имао је срећу што су професори код којих је учио везани за највеће пијанистичке школе 20. века. Почео је да учи у Монтреалу код Ивон Ибер, студенткиње легендарног Алфреда Кортоа, наставио у Бечу код специјалисте за Бетовена Дитера Вебера, а потом код Леона Флајшера, Шнабеловог ученика. Године 1984. освојио је прву награду на Бузонијевом такмичењу, а победио је и на конкурсу у Лидсу.  

Има веома развијену међународну каријеру. У том смислу, илустративна је његова концертна сезона 2017/2018, када је био гост Шангајског симфонијског оркестра. Током читаве сезоне је с тим оркестром изводио различите програме. Наступао је и са Симфонијским оркестром Сао Паола, и у њиховој дворани одсвирао интегрално Листове „Године ходочашћа”. У Аустралији је наступао са симфонијским оркестрима Перта и Аделејда, Листове „Године” извео је и у Чикагу, Будимпешти и на Листовом фестивалу у Редингу. Наредних година, наступао је и снимао са Симфонијским оркестром Би-Би-Сија и Ендруом Дејвисом, Тајванским националним оркестром, Симфонијом из Торонта, Будимпештанском филхармонијом, Њујоршком филхармонијом, Симфонијским оркестром Детроита.


Луја Лортиjа данас ћемо представити као тумача дела Франсиса Пуленка, Камија Сен-Санса и Мориса Равела.


Аутор емисије је Ивана Комадина.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом