Пупинови патенти ‒ његова филозофија

Гост Ризнице је Милан Божић, патентни инжењер.

„Писати о Михајлу Идворском Пупину никада није довољно због његовог огромног научног дела као и свестраности, поштовања према Америци као новој домовини и трајној оданости властитим коренима. Својим патентима постигао је нагли развој телекомуникација, које су повезале све људе у свету и тако унапредио људску цивилизацију. Као човек био је харизматична личност, која се одмах заволи, којој се дивимо. Опчињавао је животном енергијом, здравим разумом, скромношћу, хуманошћу и љубављу, кога цео свет изузетно уважава. Ретке су личности у свету, да су у земљи у којој су рођени, као ум од изузетне националне вредности, тако мало изучени и познати широј јавности. Нико и никада није толико лобирао и помогао Србији када јој је било најтеже, и тако јој подигао углед у свету. Организована борба да српски народ дозна истину о његовој вредности, коју је покренуо иновацијски покрет у Југославији, траје преко 45 година. Данас се о Пупину доста прича, али су речи нажалост само покушај да се нешто каже ‒ његов споменик у Београду још не постоји. Његов систем вредности не користимо довољно у напретку Србије, посебно образовни систем, како је то Америка радила у XX веку…

У овој књизи говоримо о Пупиновим патентима који су га учинили славним у целом свету, а код нас је, нажалост, годинама минимизиран и говорило се само о 24 патента. Његови патенти, до сада је откривено 142 у чак 30 земаља света, сви су у примени ‒ што само говори о његовој снази као проналазача.” (Из књиге „Пупинови патенти ‒ његова филозофија”; Милан Божић, патентни инжењер)

Гост овонедељне Ризнице Радио Београда 2 је Милан Божић, патентни инжењер и аутор обимне књиге (750 страна) „Пупинови патенти ‒ његова филозофија”, председник Фонда Младен Селак који негује Пупинов систем вредности.

 
Аутор и водитељ емисије је Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње