Немачка криза - судбина и коментари

Душан Достанић и Петар Ћурчић

„Да ли је немачкој националној држави насталој 1871. било предодређено ужасно финале из 1945. године. Да, оно што је настало у рату било је осуђено да пропадне у рату". Овако је промишљао Томас Ман у чувеном говору „Немачка и Немци" на самом крају Другог светског рата.

Нова Немачка, из великог пораза, у другу половину двадесетог века ушла је са тешким наслеђем, подвргнута драстичним казнама. Уз америчку руку подршке подигла се затим до националне самокритике и деценијске дебате о „кривици и греху". У импресивним тежњама ка здравом друштву држала се начела својих великих филозофа „истражити", „разумети", „избавити се", „променити". И успела је да самодисциплином, економским препородом и новом политичком културом створи државу унутрашњег мира и благостања.

Немачку данас, међутим, оптерећују унутрашњи немири, пад стандарда, рецесија и инфлација, ксенофобија, штрајкови и протести, идеолошке тензије и политичке фрустрације. Шта се дешава са дојучерашњим сидром и стожером нове Европе и каква је судбина ове Немачке за Речено и прећутано говоре др Душан Достанић са Института за политичке студије и Петар Ћурчић, истраживач Института за европске студије.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње