Емисија о радију и радиофонском стваралаштву

Ових дана обележили смо 120 година од изласка првог броја дневног листа „Политика“.

Посебно у међуратном периоду, везе између „Политике“ и Радио Београда биле су толико чврсте да су ове две свакако најзначајније медијске куће делиле велики број сарадника. Осим што су вести за програм Радио Београда припремали новинари Политике - од Станислава Винавера, Бранислава Нушића, Вељка Петровића, Иве Андрића и Ђорђа Костића, преко Слободана Петровића Пеције, Спасеније Пате Марковић и Бранислава Димитријевића Брандима, до Алексе Маркишића и Клавдије Жухине, бројни новинари, хумористи, критичари, утиснули су свој стваралачки печат златним словима у историју обеjу кућа. Гост емисије Слободан Гиша Богуновић, аутор књиге „Људи Политике - Лексикон сарадника 1904-1941", представио нам је значај и дубину тих веза.

Један од аутора који је такође своје књижевне првенце објавио у „Политици“, а годинама сарађивао у Радио Београду, приређујући вољене „радио-журнале за децу“ је и Гвидо Тартаља, од чијег нас рођења дели тачно 125 година, па му посвећујемо рубрику „Ко је радио на радију“.

У „Кутији за памћење", на Међународни дан сећања на жртве холокауста, емитујемо одломке из разговора Милоша Јевтића са Ђорђем Лебовићем, писцем и драматургом који је у логорима Аушвиц, Захсенхаузен и Матхаузен провео две године током Другог светског рата. Био је оснивач и први председник Удружења драмских писаца Србије и дугогодишњи сарадник Радио Новог Сада и Радио Београда, чије су радио-драме награђене на најзначајнијим домаћим и међународним фестивалима звука. Међу њима и „Трагање по пепелу“, овенчано признањем Prix Italia.

Емисију уређује Ранко Стојиловић

Насловна фотографија: Зграда листа „Политика“, извор РТС

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње