Сто двадесет година „Политике” ‒ феномен трајања

Саговорници: Бошко Јакшић и Станко Црнобрња

„Немојте, Иво, пропустити прилику да сарађујете у Политици. То је угледна кућа која је увек у стању да вам пружи извесну сигурност.” Ова реченица коју је Јован Дучић упутио младом Иви Андрићу, пре стотинак година, потенцира углед и сигурност, тада још младог београдског листа. Политика данас обележава сто двадесет година постојања, а и даље српско друштво и јавност у њеном вековном профилу види пре свега углед, поузданост и сугурност.

Упркос искушењима, успонима и падовима, Политика је остала симбол трајања. Сто двадесет година излажења једне дневне, политичке новине у амбијенту и средини која је под непрестаним ударима историје, равно је херојству. Овакав континуитет вреднији је ако се у виду има оданост листа оснивачким начелима о „грађанској, независној штампи”. Она су утемељена на старом Бизмарковом принципу да штампа „слободно претреса сва јавна питања без гнева и без пристрасности, да правилном критиком владиног рада потпомаже опозицију, а да својом лојалношћу и непристрасношћу штити владу од неоснованих напада.. да с подједнаком ревношћу дели ударце и лево и десно”.

Политика не може и не сме да побегне од своје традиције, новинарске посвећености и уређивачке умерености нити да изневери епитет „националне институције”. На то је обавезује сопствени феномен, сто двадесет година трајања. Како се до тога долази, шта то значи и куда води, за Речено и прећутано говоре Бошко Јакшић, доајен Политикине куће и професор Станко Црнобрња, теоретичар медија и Политикин сарадник.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње