Читај ми!

„Вечни мир" и савремени свет

Зоран Kинђић и Драган Станар

„Није ли мир ништа друго до процес грађанског загађења а рат елемент прочишћења, ослобађања и велике наде" запитао се један млади немачки писац уочи Првог светског рата бранећи државну политику. Ипак две деценије касније пред нацистичким налетом исти човек написао је „Апел разуму" и постао присилни емигрант. Значајан део живота потом, током и после Другог светског рата, као већ признати писац и нобеловац Томас Ман посветио је држању антиратних предавања и говора за мир.

Манов пример, мала је илустрација историјске амбиваленције у односу према рату. Било да је третиран као природно стање, слављен, осуђиван или толерисан рат никада никига не оставља равнодушним. Питањем рата и мира кроз историју баве се писци, уметници, политичари, пророци, филозофи.. али без коначног одговора. Између рата и мира ништа не стоји али изнад њих већ више од двеста година надвија се идеја „вечног мира".

Чувени Филозофски нацрт Емануела Kанта представља скуп принципа и правила за трајни мир у свету. Они се темеље на просветитељству и космополитизму. Иако данас може деловати као утопија Kантов „вечни мир" може бити и пођеднако инспиративан. Постоји ли формула за вечни мир и како Kантов филозофски нацрт делује у контексту савремених светских сукоба за Речено и прећутано говоре професори Зоран Kинђић са Факултета пилитичких наука и Драган Станар са Војне академије.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње