Читај ми!

Откриће тајне живота – 70 година од открића структуре ДНК

О открићу структуре ДНК које је пре 70 година променило наше схватање наслеђивања и утицало на развој научне мисли у готово свим областима истраживања разговараћемо са проф. др Гораном Брајушковићем, шефом Катедре за биохемију и молекуларну биологију Биолошког факултета у Београду.

Једне априлске вечери, пре нешто више од 70 година, Френсис Крик је узбуђено саопштио гостима паба „The Eagle” да су он и Џејмс Вотсон „открили тајну живота“. Овај паб постао је важан део традиције Универзитета у Кембриџу, а њихово откриц́е – откриће начина на који се наш генетички код преноси са родитеља на дете – довело је до напретка који је променио свет у многим областима.

Ове промене се не односе само на биолошка истраживања и наше разумевање и методе лечења наследних болести, већ сежу много даље од тога. Поред Вотсона и Крика, на овом открићу је радио велики тим истраживача, међу којима је посебно значајна улога Росалинд Френклин.

Са професором Брајушковићем разговараћемо о открићу секундарне структуре молекула ДНК, о пројекту секвенцирања хуманог генома који је завршен пре 30 година, као и начинима на које су ове две значајне прекретнице утицале на развој молекуларне биологије, као и на животе свих нас.

Аутор емисије: Томица Мишљеновић

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње