Читај ми!

Поезија и револуција – хоће ли лепота спасити свет?

Гост: Немања Каровић

У јулу ове године Немања Каровић, филолог, србиста и асистент на Учитељском факултету добио је награду „Гаврило Принцип“ за своју докторску дисертацију под називом „Поезија и поетика треће генерације српског послератног модернизма“, посвећену исцрпној компаративној анализи песничке заоставштине Љубомира Симовића, Матије Бећковића и Бранислава Петровића. Иако је дисертација сама по себи занимљива, будући да на примеру стваралаштва тројице песника прати категоријалне ломове у српској књижевности између Другог светског рата и Југословенских ратова, на метанивоу је пажње вредна чињеница да је наградом која носи име једног револуционара овенчано теоријско дело које се бави поезијом. И то не било ког револуционара – револуционара чији стихови дан-данас покрећу српски народ на политичко прегалаштво.

Поезија се може посматрати као квинтесенција духа времена и дестилат историјских токова унутар којих настаје, самим тим често као прецизније сведочанство епохе од историјских трактата који тумаче неки период. У турбулентном XX веку, национални пројекти, идеолошка лутања и трагања за смислом исказивана су у стиховима који су епохална кретања некада пратили, а некада – покретали. У том смислу се и поезија српских послератних песника може посматрати као коментар, али и као путоказ.

Које је било место поезије у српској култури за време њених највећих (револуционарних) узлета, а које је данас; да ли је поезија покретач или музичка пратња повесних кретања, и колико места за поезију и лепоту има у данашњој грозничавој, виртуалној стварности друштвених мрежа – разговараћемо са Немањом Каровићем.

Аутор емисије: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње