Читај ми!

Агора и арена – слобода говора у епоси постистине

Гост: Ђорђе Вукадиновић

Када је контроверзни амерички милијардер Илон Маск преузео друштвену мрежу Твитер, он се позвао на идеје Џона Стјуарта Мила, претендујући да ово глобално ћереталиште претвори у „тржницу идеја“ и „дигиталну агору“, унутар које ће у условима скоро апсолутне слободе говора бити омогућен отворен дијалог на било коју тему, неопходан да би друштво могло да се суочава са својом проблемима и тестира своја решења. Проблем је у томе што је глобално друштво које би ова платформа требало да опслужује у великој мери већ одустало од идеје о слободи говора – и од идеје истине до које би слободним дијалогом требало доћи.

На том истом Твитеру, угледни технолошки часопис Вајерд је ових дана репризирао свој уводник из 2018. године у коме се тврди да „племените старе идеје о слободи говора не функционишу у ери друштвених мрежа“ и ламентира што људи који усвајају „лоше ставове“ (да не кажемо „зломисао“) једноставно неће да их преиспитују. Аутор колумне у несвесној аутоиронији, притом, демонстрира да и људи који усвајају „добре ставове“ („добромисао“) такође нису спремни да их преиспитују. Орвелијанска дијагноза изискивала је орвелијанску терапију: дигитална „Полиције мисли“ и гурање читавих људи у „рупе за памћење“ (тзв. „кансел култура“) имали су прилику да се размашу током пандемије ковида 19 и са почетком рата у Украјини.

Са друге стране политичког спектра, „слобода говора“ постаје својеврсни фетиш деснице, кога се она придржава не због дубоког уверења да њени ставови морају бити проверени и прекаљени у дијалогу, него зато што је сматрају за згодно оружје које могу да користе за промоцију властите добромисли. Наспрам Маскове агоре, они Твитер и сличне платформе доживљавају као арену – у којој ће пред екстатичном публиком моћи да демонтирају и черече своје идеолошке противнике. Сукоб мишљења се ту своди на вербално силеџијство и навијање, и ништа више од тога.

Шта је слобода говора подразумевала некада, а шта подразумева данас? Може ли се говорити о слободној размени идеја у епоси постистине? Коме је данас потребна демократска агора, коме гладијаторска арена, а коме Полиција мисли? Ово су нека од питања на која ћемо одговоре потражити уз помоћ филозофа и политиколога Ђорђа Вукадиновића.

Аутор емисије: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње