Читај ми!

Песничко вече добитника „Тимочке лире"

У оквиру петог, јубиларног програмског циклуса „Поезија уживо!”, који организује Радио Београд 2 у сарадњи са Задужбином Илије Милосављевића Коларца, у суботу 17. јуна 2023. године од 19 сати, у Коларчевој задужбини одржано је вече младих песника, добитника награде ,,Тимочка лира”, коју додељује Радио Београд 2 на Фестивалу културе младих у Књажевцу, уз директан пренос на таласима нашег програма.

Синиша Гаврић рођен је 1987. године у Сарајеву. Основну и средњу школу завршио је у Крушевцу. Дипломирао је и мастерирао филозофију на Филозофском факултету у Београду. Добитник је награде „Тимочка лира”, захваљујући којој је издао збирку песама Путоописи у издању РТС-а и Радио Београда 2. Поезију је објављивао у неколико штампаних и електронских часописа. Тренутно живи у Аранђеловцу и ради као професор филозофије.

Шимон Цубота (Shimon Tsubota) рођен је 1998. године у Бечу. Објавио је збирке песама Последњи траг Хипербореје (2018, најужи избор за Бранкову награду), Камбријум (2020), Осам секунди дворишта (2021, најужи избор за награду „Аладин Лукач”) и Овде сам дуже него што мислим (2022). Лауреат је награде „Тимочка лира” (2017), 53. Фестивала поезије младих у Врбасу, 2021. године, као и конкурса Трагом Настасијевића 2022. године. За кратке приче добио је награде „Андра Гавриловић” (2020) и „Вукашин Цонић” (2020) Збирка песама Осам секунди дворишта преведена је на француски језик захваљујући издавачкој кући Slavitude. Живи у Београду.

Анђела Ђокић рођена је 1993. године у Београду. Студирала је норвешки језик на Филолошком факултету у Београду, поред тога била је стипендисткиња Универзитета у Агдеру и Универзитета у Хелсинкију. Добитница је награде „Тимочка лира” за 2021. годину. Своју прву књигу Страх од река објављује 2022. године. Пише поезију и прозу, предаје норвешки језик и бави се музиком. Верује да је Сизиф срећан.

Немања Драгаш (1992) је дипломирани драмски и аудио-визуелни уметник ‒ продуцент, књижевник и мастер теоретичар драмских уметности. Члан је Удружења књижевника Србије од своје двадесете године и Удружења драмских уметника Србије. Један је од најнаграђиванијих српских песника млађе генерације. Аутор је књига поезије: Фантазија у плавом (2008), Микрофонија зрелости (2010), Обећани свемир (2014), Оковани сатима (2015), Избор из поезије/Gedichtauswahl (2016), Морфијум (2018), Антитела (2020) и Его-макете (2021).

Лауреат је више десетина престижних награда и признања из области уметности и науке. Победник је 45. Фестивала поезије младих у Врбасу и добитник награде „Станко Симићевић”. Добитник је признања „Тимочка лира”, које додељује Радио Београд 2 најбољем младом песнику. За књигу поезије Обећани свемир добио је књижевну награду „Бранко Марчета” (2016). Лауреат је награде „Спасоје Пајо Благојевић” (2019) и награде „Милутин Бојић” (2020). Вишеструки је добитник златних плакета за поезију. Најмлађи је учесник јубиларних 50. Књижевних сусрета на Козари.

Добитник је Видовданске награде Академије уметности у Београду. Мастер студије Теорије драмских уметности и медија завршио је на Факултету драмских уметности у класи проф. др Влатка Илића.  Наратор је и продуцент више документарних, играних филмова и представа. Члан је Центра за драму у едукацији и уметности. Дневне новине „Политика” уврстиле су га међу најуспешније младе уметнике Србије у 2012. Ради у области драмских и аудио-визуелних уметности, књижевности, маркетинга и биотехнологије. Говори енглески, шпански, руски, украјински, а служи се јерменским, турским и хебрејским.

Немања Ћурчић је студент на мастер студијама англистике на Универзитету у Новом Саду. У Новом Саду је и рођен 6. фебруара 1996. године. Пише и преводи поезију, а до сада је објављивао у неколико часова и зборника. Добитник је признања „Тимочка лира” за 2022. годину. Поља најужег интересовања су му модернистичка књижевност и модерне поетике, а занима га и савремени однос дигиталног животног простора и природе текста.

Сара Станојевић рођена је 1994. године у Београду. Дипломирала је на Стоматолошком факултету у Београду. Студира сликарство на Факултету ликовних уметности у Београду. Добитница је награде „Тимочка лира” за 2019. годину и финалиста Наградног конкурса Трећег трга и Београдског фестивала поезије и књиге 2022. Прву књигу поезије Неколико огромних топлина објавила је 2020. у издању Радија Београда 2.

Спасоје Јоксимовић рођен је 2. децембра 1988. године у Мајданпеку. Дипломирао и мастер студије завршио на Православном богословском факултету у Београду. Добитник је многих песничких награда. Објавио је следеће збирке песама: Живот по сунцу, Фестивал поезије младих, Врбас, 2016; Далеко од Јоханесбурга, Центар за културу Плужине, 2016; Вече у Витанији, Фестивал културе младих и Радио Београд 2, Књажевац, 2016 (књига је награђена престижном наградом „Србољуб Митић”), Муниципиум С, Завод за проучавање културног развитка, Београд, 2019. и Меланхолија хомо сапиенса, Центар за културу и туризам Младеновац – „Шумадијске метафоре”, Младеновац, 2022.

Улазнице за програм ,,Поезија уживо!” љубитељи поезије могу преузети на благајни Коларчеве задужбине.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње