Читај ми!

Митологија, истина и лаж

Гост емисије: Данко Камчевски

Коментаришући расправе о истинитости легенди о краљу Артуру и витезовима округлог стола, Винстон Черчил је у својој Историји народа енглеског говорног подручја изнео сада већ славну тврдњу: „Све је то истина, или би бар требало да буде, притом још већа и боља.“ У време када је Енглеска била само провинцијална краљевина на периферији Европе, њене легенде и митове преносили се са двора на двор европски бардови и трубадури, да би они касније постали контитутивни мит једне глобалне колонијалне империје. Поседовање великих митских наратива – попут балада о Роланду, Сиду, Зигфриду, Робину Худу, или Игору – вековима је сматрано за темеље велике европске културе. По овим мотивима настајала су ремек-дела светске књижевности, музике, и филма.

Како се онда догодило да се у Србији – земљи која поседује богату властиту митску баштину – реч „мит“ почела користити искључиво пежоративно, у значењу „лажи“, „обмане“, и „бајке за малу децу“? Док се пред уметничким приказима митских наратива западних земаља стоји мирно и пада ничице, у Србији се, не само наслеђе народне књижевности, него и недвосмислено историјски догађаји подсмешљиво дисквалификују као „национална митоманија“. Да ли је реч о изреци о Јупитеру и бику, или о нечему другом?

Које је место митова у европској, а које у српској књижевности, зашто су митови „истина, притом још већа и боља“, и како се средњовековна епика у англосаксонској култури претварала у епску фантастику, а у српској у епску стварност, разговараћемо са доктором енглеске књижевности Данком Камчевским.

Аутор емисије: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње