Читај ми!

Порекло идеје о косовској аутономији

Александар Павловић и Игор Вукадиновић

У закаснелом националном буђењу, за разлику од осталих балканских народа, Албанци тек током Призренске лиге 1878. године покрећу питање уједињења у један „арбанашки вилајет". Своју будућност тада су видели у оквиру Отоманског царства у коме су уживали значајне привилегије. Kада су две године касније истакли питање независности Порта је војно угушила сваку даљу „арбанашку" амбицију.
Призренска лига, која је предузимала и војне акције у областима Старе Србије, оставила је крупне последице на будућност српско албанских односа. У наредним деценијама и у двадесетом веку, непредвидим историјским токовима, „албански експанзионизам'' јача највише на рачун српских интереса. Иако у оквирима државе Србије на Kосову и Метохији рађа се а затим и реализује идеја „албанске аутономије". С почетком распада Југославије парола „Kосово република" демаскирала је дугорочне амбиције које су данас отелотворене у самопрокламованој „држави Kосово".
„Аутономија Kосова" показала се као прекретница у читавом овом процесу. Зашто и како је до ње дошло, каква је у томе била улога елита, а шта се дешавало у народу. Да ли су интереси Срба и Албанаца непомирљиво супротстављени и каква је будућност српско албанских односа за Речено и прећутано говоре етнолог антрополог др Александар Павловић са Института за српску културу Приштина и историчар др Игор Вукадиновић са Балканолошког института САНУ.
Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње