Читај ми!

Јакшићи ‒ српска племићка породица

Гост Ризнице: проф. др Борис Стојковски, Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду, Одсек за историју

Јакшићи су српска племићка породица која, као и друге угледне и утицајне породице, после пада српске деспотовине (1459) прелазе у Угарску где су се у време владавине Матије Корвина истакли у борби против Турака. Јакшићи су припадали слоју највишег српског племства у Угарској, а преко брачних веза ородили су се са династијом Бранковића, разним угарским, пољским и руским племићким породицама. Директан потомак породице Јакшић је први руски цар Иван IV Грозни, унук треће кћери Стефана Јакшића Ане Јакшић Глинске и син њене ћерке Јелене Васиљевне Глинске, друге супруге великог московског кнеза Василија III. Јелена Васиљевна Глинска, мајка будућег цара Ивана IV Грозног, убрзо по рођењу свог јединца остаје удовица и током свог кратког живота, наредних пет година била је регенткиња од 1533. до смрти 1538. године. Бригу о малом Ивану и његовом васпитању преузима његова бака Ана Јакшић Глинска.

Ко су били Јакшићи, како су напредовали на двору Бранковића до пада Смедерева, њихово позиционирање у Угарској, историјска улога женских потомака, пре свега, ћерке Стефана и Димитрија Јакшића, нека су од питање на која у овонедељној Ризници даје наш саговорник проф. др Борис Стојковски са Одсека за историју Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.

Аутор и водитељ емисије је Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом