Читај ми!

Јакшићи ‒ српска племићка породица

Гост Ризнице: проф. др Борис Стојковски, Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду, Одсек за историју

Јакшићи су српска племићка породица која, као и друге угледне и утицајне породице, после пада српске деспотовине (1459) прелазе у Угарску где су се у време владавине Матије Корвина истакли у борби против Турака. Јакшићи су припадали слоју највишег српског племства у Угарској, а преко брачних веза ородили су се са династијом Бранковића, разним угарским, пољским и руским племићким породицама. Директан потомак породице Јакшић је први руски цар Иван IV Грозни, унук треће кћери Стефана Јакшића Ане Јакшић Глинске и син њене ћерке Јелене Васиљевне Глинске, друге супруге великог московског кнеза Василија III. Јелена Васиљевна Глинска, мајка будућег цара Ивана IV Грозног, убрзо по рођењу свог јединца остаје удовица и током свог кратког живота, наредних пет година била је регенткиња од 1533. до смрти 1538. године. Бригу о малом Ивану и његовом васпитању преузима његова бака Ана Јакшић Глинска.

Ко су били Јакшићи, како су напредовали на двору Бранковића до пада Смедерева, њихово позиционирање у Угарској, историјска улога женских потомака, пре свега, ћерке Стефана и Димитрија Јакшића, нека су од питање на која у овонедељној Ризници даје наш саговорник проф. др Борис Стојковски са Одсека за историју Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.

Аутор и водитељ емисије је Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње