Читај ми!

Да ли андроиди сликају електричне овце?

Гост емисије: Срђан Шаровић

Када је пре десетак година почело озбиљно да се говори о технологији вештачке интелигенције (AI) била је популарна шала да ће једина перспективна занимања будућности бити уметност, поезија и филозофија, јер је то једино што машине неће бити у стању да раде боље од људских бића. Стога је многе изненадило када су током 2022. године прве примене вештачке интелигенције које су ушле у глобалну и масовну употребу биле везане управо за производњу „уметничких дела“, како ликовних (платформе Midjourney, DALL-E 2, Canva итд.), музичких (Amper, AIVA, Soundful и др.), видео (Picory, Synthesia, Deepbrain AI итд.), односно књижевних и текстуалних радова („чатботови“ попут ChatGPT, Bing Chat, YouChat и сл.). Ове алатке су преко ноћи не само стекле огромну популарност, него су и направиле прави русвај на тржишту рада, обезбедивши неупоредиво јефтиније алтернативе раду правих уметника. Између осталог и зато што бесплатно и без дозволе користе тај рад како би наизглед „самостално“ производиле своја „насумична“ дела.

„Гозба“ ће се наредних месеци често враћати вештачкој интелигенцији, која представља једну од најактуелнијих филозофских тема данашњице. У оквиру прве емисије из овог тематског серијала посветићемо се појму тзв. „Еј-ај арта“ (AI art) у ликовним уметностима, као и класичним питањима естетике и филозофије уметности која ова технологија отвара. У распону између Платона и Хајдегера, Шелинга и Валтера Бенјамина, поново се актуализују питања уметничке мимезе, извора уметничког дела, ауторског генија, односно смисла уметничког дела у веку његове неограничене технолошке репродукције.

Да ли је „Еј-ај арт“ уметност, да ли су „текстуални промптери“ уметници, како нас вештачка интелигенција тера да преиспитамо појамове стваралаштва и ауторства, и да ли нова технологија доноси „технику народу“ или „еј-ај апокалипсу“ питаћемо Срђана Шаровића, мултидисциплинарног уметника и теоретичара уметности.

Аутор емисије: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње