Читај ми!

Александар Глазунов – Симфонија бр. 1

Снимак Симфонијског оркестра бившег Совјетског савеза и диригента Јевгенија Светланова

Руски композитор Александар Глазунов, показао је свој таленат веома рано. Након првих часова клавира, учио је, две године, композицију код Николаја Римског Корсакова, који је увек истицао да га је подучавао тако кратко зато што он није напредовао из дана у дан већ из сата у сат. О том несвакидашњем таленту сведочи управо и чињеница да је своју прву симфонију, Глазунов написао када је имао само 16 година. То је уједно и дело коме је посвећена данашња емисија. Симофнија оп.5 у Е дуру је са великим успехом изведенa 17. марта 1882. године,  када је оркестром дириговао нико други до Милиј Балакирјев, покретач и идејни вођа Руске петорке. Постоји забелешка да је дан поменуте премијере,  Римски Корсаков (коме је Глаузунов посветио дело) назвао највећим празником за све музичаре у Санкт Петерсбургу. 

Симфонија бр. 1, названа још и Славјанска, не представља задивљујући музички комад само зато што га је написао шеснаестогодишњи дечак, већ зато што је, чини се у том једном делу успео да реши проблем који је генерацијама његових претходника изгледао нерешив. Успео је да уједини национални симфонијски стил Балакирјева, Бородина и Римског Корсакова, са тзв. космополитизмом Чајковског или Рубинштајна, рецимо. При том, сам је Глазунов истицао да је Симфонију компоновао инспирисан Шестом, односно Пасторалном симфонијом великог бечког класичара - Лудвига ван Бетовена, што музика, такође недвосмислено открива. Оно што аналитичари посебно истичу је то да иако рано, тј. прво, ово дело садржи већ одређене главне одлике будућег зрелог и истакнутог мајстора уоправо симфонијске музике краја XИX и почетка XX века.

Емитоваћемо снимак Симфонијског оркестра бившег Совјетског савеза и диригента Јевгенија Светланова. 

Уредник и водитељ је Маја Чоловић Васић

 

 

 

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње