Читај ми!

Наука и технологија – прави или лажни пријатељи?

Академик Радомир Н. Саичић

Један од трендова у свету, али све више и код нас, постаје давање предности у финансирању истраживањима која могу резултирати технолошким напретком и развојем нових производа.

У чланку који је недавно објављен у престижном часопису Nature Chemistry, академик Радомир Саичић, редовни професор Хемијског факултета у Београду и Kсенија Глушац, професорка на Универзитету Илиноис у Чикагу, указују на чињеницу да су најзначајнији технолошки продори остварени као резултат фундаменталних истраживања мотивисаних не применом, већ првенствено радозналошћу.

О бројним примерима који се наводе у овом чланку у данашњој емисији ћемо разговарати са академиком Радомиром Н. Саичићем.

Осврнућемо се на откриће фулерена и наноцеви, зеленог флуоресцентног протеина, CRISPR методе за едитовање гена, али и бројне друге примере случајних или неочекиваних открића у науци која су последично довела до технолошких револуција, иако то није била идеја истраживача који су до њих дошли.

Разговараћемо и о Ајнштајну, Лавоазјеу, CERN-у, као и о чињеници да су земље које су светски лидери у области основних истраживања предводници и на технолошком и економском плану.

Аутор емисије: Томица Мишљеновић

 

 

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње