Читај ми!

Драган Сарачевић: Неопходно је стално се супротстављати бешчашћу

Документарни програм

Један од најистакнутијих гостију на овогодишњим „Данима шилопајске панораме" туристичко-културне, гастрономске и спортске манифестације, одржане под покровитељством општине Горњи Милановац у Шилопају од 22. - 24. јула 2022. године, био је протојереј у пензији Драган Сарачевић, чија породична историја као и његов лични животни пут, сведоче о драматчним последицама које је по српски народ, Србију, морал и националну свест произвело удаљавање Срба од светосавских темеља у титоистичкој Југославији и спремност српских припадника ове идеолошке матрице, да са сцене уклањају све који би се нашли на мети њихове похлепе увијене у идеолошке обланде. Једна од жртава комунистичког терора и бешчашћа био је и деда стриц Драгана Сарачевића, Љубомир - Љуба Сарачевић, индустријалац и велики народни добротвор из села Шилопај, на Руднику. Љубомир Сарачевић је био један од оснивача, највећих акционара и председник Извозне банке Краљевине Југославије. Поред велелепне цркве у своме родном селу, чије је освећење 1939, извршио Свети владика Николај, Љубомир Сарачевић је подигао хотел Авалу у Будви, а као анонимни добротвор, за општенародно добро, подигао је у Београду болницу на Карабурми и Дом за ратну сирочад на Авали. Ондашња „Политика" је приликом отварања ових установа писала да задужбинар, добротвор жели да остане анониман. На месту председника Извозне банке ухапшен је 1946. године, и целокупна имовина му је одузета.

Драган Сарачевић, рођен 13. фебруара 1953. године у селу Шилопају на Руднику, Србија. Осмогодишњу школу је завршио у своме родном месту, школу ученика у привреди у Горњем Милановцу, а Богословију Свата Три Јерарха у Манастиру Крки, у Далмацији. Теологију је студирао на Богословском факултету Српске Православне Цркве у Београду. Парохијску свештеничку службу је вршио најпре у своме родном месту, а потом у селу Моравцима код Љига. Године 1985. долази у Аустралију и као парох служи у храму Светог Георгија у Сиднеју, потом у Мелбурну, одакле прелази у САД где службује у Њујорку и Чикагу. Крајем 1990. године враћа се у Аустралију, у Сиднеј, где су га након петооктобарских промена чекала многобројна искушења.

Аутор је између осталих књига: Хаџи Ђера и манастир Моравци, историјска расправа; Крштење у Православној Цркви на српском и енглеском језику; коаутор је књиге „Време за одлуку" (питање црквене поделе), штампане у Аустралији и Америци. Био је сарадник у раду на књизи „Срби у Аустралији". Ускоро ће бити објављена сабрана дела Драгана Сарачевића, у 10 књига, од којих ће једна представљати мемоаре који ће расветлити веома значајна дешавања у оквиру СПЦ у Аустралији.

Аутор емисије је Биљана Ђоровић.

Говори да бих те видео

Autor:
Група аутора

Серија полусатних документарних репортажа, за чији је скупни назив узета позната Сократова изрека: "Говори да бих те видео". Ова оригинална продукција Радио Београда 2 сједињује квалитете актуелног друштвеног ангажмана и култивисане радиофонске обраде. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње