Читај ми!

Рис Риста и телеметријско праћење животиња

Неда Богдановић и Бранка Бајић

Мужјак кавкаског риса који је био повређен на Ђердапској магистрали је након готово тромесечног опоравка у Зоолошком врту у Бору, пре неколико дана пуштен у природу. Пре пуштања у природу, рис назван Риста је обележен сателитском огрлицом помоћу које ће бити праћено његово кретање у природи. Подаци са огрлице ће значајно допринети познавању понашања и екологије ове строго заштићене врсте у Србији. У акцији збрињавања риса и пуштања у природу учествовали су представници бројних институција, укључујући и Министарство заштите животне средине и Биолошког факултета у Београду. О томе на који начин ће бити анализирани подаци са огрлице којом је обележен рис, као и о огрлицама које су постављене другим крупним карниворима у Србији разговараћемо са Недом Богдановић са Биолошког факултета.

У данашњој емисији ћемо разговарати и са Бранком Бајић из Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић" која је учествовала у зимском мониторингу популација слепих мишева у Националном парку Ђердап. Сазнаћемо и нешто више о методама даљинске детекције које се користе у праћењу популација слепих мишева, као и о значају података који се овим методама добијају у заштити ретких и угрожених врста.

Аутор емисије: Томица Мишљеновић  

 

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње