Читај ми!

Српски, благо без заштите

Владан Вукосављевић и Вељко Брборић

Када је пре годину и по у Скупштини усвајан Закон о српском језику и заштити ћирилице, покренута су најразноврснија могућа питања о историји, идентитету, угрожености, застави, Солунском фронту, латиници, председнику, културном наслеђу, Српском свету... То није све али, парадоксално, конфузна расправа о новом закону указала је на немерљив значај језика у заснивању и очувању идентитета, националној интеграцији, обликовању друштва и културне сфере у којој се оно креће и развија.

Ефекте и употребну вредност новодонетог закона о заштити писма и језика време је релативизовало. Процес разарања стандарда језичке културе се наставља, а чињеница да је Србија земља са најмањим бројем школских часова матерњег језика у 'еx yу' региону или да годишње на београдском Филолошком факултету наставнички смер уписује све мање студената, понекад и једноцифрен број, илуструје приличан друштвени немар о матерњем језику.

Паралелно са овим унутрашњим феноменима српски језик доживљава ударе и на сопственом језичком простору у суседству. Изложен је понижењу, негирању и присвајању језичке баштине и наслеђа. Историјске границе српског народног и књижевног језика и даље су недефинисане, а тренутно стање и претежно пасиван однос елита отварају питање угрожености српског језика.

Колико је заиста српски језик угрожен, одакле и какве опасности прете и где се крије његова виталност, за Речено и прећутано говоре проф. Вељко Брборић са Филолошког факултета и Владан Вукосављевић, бивши министар културе и информисања.

Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње