Читај ми!

Самоповређивање деце - нова реалност?

Вања Kовић, Владан Беара, Јелена Холцер и Влајко Пановић

На основу студија у периоду од 2019. до 2022, које је спровела Kлиника за неурологију и психијатрију за децу и омладину у Београду, драматично расте број адолесцената који се самоповређују.

„Према подацима, 2022. године, 1 од 10 прегледаних, а 4 од 10 хоспитализованих адолесцената узраста 12-18 година се самоповређује. Бројеви и даље расту. Најчешћи вид самоповређивања је сечење по рукама и ногама. Најчешће се самоповређују адолесценти који имају придружени поремећај, и то са мешовитим поремећајем понашања и емоција или потешкоћама у прилагођавању, и то углавном девојке. До 40% оних који се самоповређују могуће је да су имали присутну суицидалност различитог степена уназад шест месеци", каже дечији психијатар др Дејан Стевановић.

О томе али и о све већој зависности најмлађих од видео-игрица и како модерне технологије утичу на мозак деце, за Речено и прећутно говоре проф. др Вања Kовић, психолог са Филозофског факултета у Београду, психотерапеут Владан Беара, педагог Јелена Холцер и психолог Влајко Пановић.

Емисију уређује и води Милена Божовић Манић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње