понедељак, 06. феб 2023, 12:05
Самоповређивање деце - нова реалност?
Вања Kовић, Владан Беара, Јелена Холцер и Влајко Пановић
На основу студија у периоду од 2019. до 2022, које је спровела Kлиника за неурологију и психијатрију за децу и омладину у Београду, драматично расте број адолесцената који се самоповређују.
„Према подацима, 2022. године, 1 од 10 прегледаних, а 4 од 10 хоспитализованих адолесцената узраста 12-18 година се самоповређује. Бројеви и даље расту. Најчешћи вид самоповређивања је сечење по рукама и ногама. Најчешће се самоповређују адолесценти који имају придружени поремећај, и то са мешовитим поремећајем понашања и емоција или потешкоћама у прилагођавању, и то углавном девојке. До 40% оних који се самоповређују могуће је да су имали присутну суицидалност различитог степена уназад шест месеци", каже дечији психијатар др Дејан Стевановић.
О томе али и о све већој зависности најмлађих од видео-игрица и како модерне технологије утичу на мозак деце, за Речено и прећутно говоре проф. др Вања Kовић, психолог са Филозофског факултета у Београду, психотерапеут Владан Беара, педагог Јелена Холцер и психолог Влајко Пановић.
Емисију уређује и води Милена Божовић Манић.
Autor:
Група аутора
Емитује се сваког дана од понедељка до четвртка, од 12:00. [ детаљније ]
Коментари