Читај ми!

Подела Kосова - порекло и перспектива идеје

Петар Ристановић и Игор Вукадиновић

 

Половином шездесетих година прошлог века Добрица Ћосић, тада комунистички функционер, почиње озбиљно да размишља о драматици косовског питања. Томе је претходио Брионски пленум и пад Ранковића, затим централни пленум Свеза комуниста Србије на коме је једногласно осуђена наводно националистичка Ранковићева група. Ћосић, учесник догађаја, сутрадан је у својим забелешкама записао: „Издао сам себе.. јуче је Србија Косово и Метохију предала Албанији".

Неколико година касније, седамдесетих, Ћосић је закључио да је Косово „рак рана Србије" и да би га требало одстранити „а притом спасити" српске етничке просторе, Пећку патријаршију, Дечане, Грачаницу.. Из таквог размишљања појавила се и идеја територијалне поделе и разграничења Срба и Албанаца.

У последњих пола века ова идеја оживљавана је у различитим приликама и сличним варијантама. За њу се деведесетих залагао и тадашњи председник САНУ Александар Деспић. Детаљно ју је разрадио експерт за просторно планирање Бранислав Крстић са идејом да се оствари „етничка равнотежа" и помире историјско право Срба и етничко право Албанаца. После двехиљадите појавиле су се нове варијанте у оквиру ДОС-ове а потом и СНС владе. О подели су размишљали и Ђинђић, Тадић, Дачић, Вучић, али идеја је остала проблематична и спорна до данашњих дана.

О пореклу идеје поделе, њеној генези, природи и перспективи а у контексту актуелних збивања на Косову и Метохији, за Речено и прећутано данас говоре др Петар Ристановић, научни сарадник са Института за српску културу у Приштини и др Игор Вукадиновић са Балканолошког института САНУ.


Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње