Читај ми!

„Токови" и „Повратак Београду"

Гости су визуелни уметници Ђорђе Станојевић и Мане Шакић.

Изложба „Токови" професора Ђорђа Станојевића, руководиоца Департмана визуелних уметности, биће отворена вечерас у 19 сати у београдској галерији УЛУС. Станојевић кроз своју методологију рада спаја природне процесе са уметничким.

Све своје радове ради испод отвореног неба, у природи, без обзира на временске прилике. Тако настају радови који су дијалог, а то је кључна реч. Он се, путем слике и кроз њу, остварује са природом. У том дијалогу настаје садржај слике. Слика је, у процесу рада, у хоризонталном положају, на земљи и уметник користи природне пигменте и медијуме на платну. Дејство природних сила не спутава у том процесу. Прати их. Тако настају Токови... Изложба „Токови" биће отворена до 13. октобра у галерији УЛУС.

Ђорђе Станојевић рођен је 1974. у Осечини. Основне, магистарске и докторске студије завршио је на Факултету ликовних уметности у Београду. Професионалну каријеру започео је 1999. године, након завршених основних студија. До сада је имао 37 самосталних и многе колективне изложбе у земљи и иностранству. Редовни је професор на Факултету савремених уметности у Београду. Оснивач је и уметнички директор међународне платформе Nature & Art, која се бави повезивањем природних са уметничким процесима. Бави се теоријом уметности, пише критику и есеје у области ликовних уметности. Његова дела су заступљена у музејима и приватним колекцијама широм света.

Други део Златног пресека посвећујемо уметнику Манету Шакићу, чија ће самостална изложба „Повратак Београду" бити отворена 6. октобра у Музеју града Београда. Инспирација за назив изложбе долази од стихова Васка Попе за које је музику написао академик Енрико Јосиф, а отпевала их је наша славна уметница, глумица и певачица Оливера Катарина, мајка Манета Шакића.

Биће изложена уља великих формата, као и видео-рад, а дела су на неки начин омаж Београду. „Београд је град који је највише пута био рушен до темеља. Не постоји херојскији град. Београд је за хероје и људе племенитог духа који се не боје. Остављен је од свих. Чак и од нас који га волимо а морали смо да га напустимо. Све је рекао Црњански у свом 'Ламенту'. Београд је последња реч на уснама, последњи шапат", истако је Шакић једном приликом. Изложба „Повратак Београду" биће отворена месец дана у Музеју града Београда.

Мане Шакић (1971) рођен је у Београду. После две године студија на Теолошком факултету, уписао је Факултет ликовних уметности и дипломирао код професора Момчила Антоновића 1995. године. Иако никада није желео да напусти Србију, скоро 20 година живео је ван ње, највише у Шпанији и Америци. Излагао је неколико пута уа Београду, поред галерија и на необичним местима као што је Каленић пијаца. Такође, радове је представљао и у престижној њујоршкој галерији „Milk studios" и учествовао на добротворним аукцијама широм света. Шакићеве слике се налазе у збиркама многих колекционара и познатих личности као што су глумица Шероун Стоун или британска дизајнерка Дафне Гинис...

Гости Златног пресека су Ђорђе Станојевић и Мане Шакић.

Емисију уређује и води Тања Живковић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње