Читај ми!

Зашто смо „стара нација”?

Истраживања последњих година показују да је свака пета особа старија од 65 година, а тек свака седма још увек нема 15 свећица на рођенданској торти.

Од 2002. до 2019. године животни век се продужио са 72,3 на 75,7 година, а статистика Светске здравствене организације сведочи да су од нас старији само становници Немачке, чија је просечна старост 45,5 година и Италијани, чије је становништво у просеку старо 44,4 године.

Изгледа да се тренд старења нације убрзава.

Нови попис становништва у Србији спровешће се од 1. до 31. октобра ове године. Најављује се да ће прикупљени подаци бити од изузетног значаја за оцену тренутног стања, као и за будуће планирање и доношење различитих стратегија, како на националном тако и локалном нивоу.

О односу рођених и умрлих, о тренду опадања броја становника, о томе који су најчешћи разлози за то и да ли треба да будемо забринути, у емисији Речено и прећутано говоре: доц. др Јелена Стојилковић Гњатовић, са одсека за демографију Географског факултета у Београду и др Данило Вуковић, професор социологије на Правном факултету у Београду.

Ауторка и водитељка: Аријана Хандан

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње