Читај ми!

Заштита културног наслеђа на Косову и Метохији

Говоре: проф. др Дарко Танасковић и адвокат Александар Радовановић.

Током мартовског погрома 2004. године на Косову и Метохији дошло је до још једног протеривања Срба, уништавања њихове имовине, културних и верских објеката. Уништено је око хиљаду српских кућа, и за само 48 сати запаљени су многе цркве и манастири: црква Богородице Љевишке у Призрену, манастир Девич код Србице, Призренска богословија, Храм Светог Ђорђа, црква Христа Спаса и конак манастира Светих Архангела код Призрена, миниран је манастир Светих Козме и Дамјана у Зочишту.

У јужној Косовској Митровици запаљена је црква Светог Саве, у Приштини црква Светог Николе, у Подујеву је поломљен крст на куполи цркве Светог Андреја Првозваног... У два дана оскрнављено је или потпуно уништено 35 цркава и манастира, а нестало је или оштећено више од 10.000 вредних фресака, икона, путира и многих других црквених реликвија. Тада је на Косову и Метохији било 38.000 војника КФОР-а и 8.000 УНМИК полицајаца.

О институционалним оквирима заштите српског културног наслеђа на Косову и Метохији-Унеско и српско културно наслеђе на Косову и Метохији: стање и перспектива, говори проф. др Дарко Танасковић, који је био амбасадор Србије при Унеску.

У наставку овонедељне емисије Храм чућемо правника Александра Радовановића, главног правног саветника Епархије рашко-призренске Српске православне цркве, који нам приближава искуство Српске православне цркве у правној заштити српског црквеног наслеђа на Косову и Метохији и ризицима с којима се та заштита може суочити у будућности. Излагања су забележена у САНУ, у оквиру дводневног научног скупа-Заштита, очување и афирмација српског културног наслеђа.

Аутор и водитељ Душанка Зековић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње