Читај ми!

Kо су данас добровољци а ко плаћеници?

Говоре Марија Ђорић и Давор Лукач

Учешће и организовање учешћа у рату у страној држави у Србији је кривично дело од почетка примене измена Kривичног законика Србије из 2014. године, са запрећеним казнама и до десет година затвора.

С друге стране, кривично-правно гледано, статус добровољаца и плаћеника раздвојен је још 1907. године Хашком конвенцијом. Плаћеник, укратко, нема статус припадника зараћене стране; добровољац има, ако није плаћен више од редовног војника исте стране. Осим тога, плаћеници су веома неомиљени на противничкој страни, па се зато и разуме зашто су им тарифе тако високе. Питање добровољаца донекле је сложеније. Пре сто година српска је војска имала значајан прилив добровољаца који су долазили чак из Америке.
Плаћеници постоје и данас у практично свим конфликтним подручјима широм света. Из Украјине, свакодневно вести о присуству и хапшењу страних плаћеника.
Да ратују у иностранству држављани Србије одлучују се из идеолошких или финансијских разлога.

Kако се и где регрутују? Kаква је улога заштићених друштвених мрежа? Да ли постоје организовани регрутни центри и како се до њих долази? Да ли је потребна било каква квалификација, претходно војно искуство или препорука?


Говоре:

др Марија Ђорић, Институт за политичке студије

Давор Лукач, новинар недељника Време

Аутор Душанка Петровић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње