Читај ми!

Филозофија и етика рата

Јован Бабић и Илија Кајтез

 

Марс, бог рата у старом Риму, приказиван је обично у пратњи страха и бледила, с једне стране, a с друге стране биле су персонификације ратничких врлина - част и храброст. У верским ритуалима у славу бога рата обављани су обреди посвећења оружја и прочишћења ратника. Упоредо са статусом рушитеља и осветника, бог рата је рано стекао и епитет бога напретка.

Рат је тако још у митском добу прибавио двоструку улогу. Многе касније културе и цивилизације на рат су гледале као на племениту делатност која покреће врлине, стваралачке и етичке потенцијале људског друштва. Насупрот томе, јачао је негативан приступ према коме је рат неморалан и неприхватљив као оличење самог зла.

Милитаристи и пацифисти сударили су се и у двадесетом веку, који је рату дао сасвим нову димензију и донео поразно искуство Светског рата. Амбиција савременог доба да оконча или забрани рат претворила се у нешто сасвим супротно. Мењају се форма, етика, па и филозофија рата, али опстаје његова природа која се увек изнова јавља у непрестаним људским сукобима. Томе сведочи почетак овог века, али и последњи дани на истоку Европе. О етици и филозофији рата, тим поводом, за Речено и прећутано говоре професор етике на Филозофском факултету др Јован Бабић и др Илија Кајтез, професор социологије и пуковник у пензији.

Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње