Читај ми!

Две нове књиге

Нина Живанчевић и Владана Путник Прица

У данашњем Златном пресеку представићемо нову књигу песникиње Нине Живанчевић „Номадкиње", у издању Уметничке галерије „Надежда Петровић" из Чачка, која нас ближе упознаје са 14 уметница са простора бивше Југославије. Доајенке српске савремене уметности Љубинка Јовановић Михаиловић и Косара Бокшан отварају студију Нине Живанчевић у којој ауторка подсећа на недовољно познате уметнице у нашој средини, а све због већ традиционалног немара према одсутнима.

Она се наставља текстовима о Марини Абрамовић, Евгенији Демниевској, Кирили Радовановић Фае, Весни Викторији и Весни Бајалској, Љубици Мркаљ, Оливери де Мајцен, Селени Вицковић, Јелени Мишковић, Елеонори (Беби) Брук, Лилији (Љиљани) Павловић Деар и Татјани Столповић.

Нина Живанчевић je такође и прозна ауторка, есејиста, критичар и преводилац, a живи и ради у Паризу. Сарађивала је са многим уметницима (међу којима је Ален Гинзберг), предавала је књижевност и теорију авангарде у САД, писала за бројне часописе и новине, предавала је авангардно позориште, филм и перформанс на Сорбони и на универзитету Париз 8. До сада бележи издања петнаестак поетских збирки на српском, француском и енглеском језику, као и више прозних књига и есеја. Добитница је многих књижевних награда, преводила је и уређивала бројне песничке антологије светског значаја, а и лично учествовала у њима.

Друга књига о којој ћемо говорити јесте „Стамбена архитектура Београда 1918-1941", а ауторка је др Владана Путник Прица, историчарка уметности и научна сарадница Филозофског факултета у Београду. Књигу су објавили Завод за заштиту споменика културе града Београда и Филозофски факултет. Истраживање стамбене архитектуре Београда у међуратном периоду ослања се на претходне доприносе бројних историографа, са покушајем дефинисања феномена који су се јавили између 1918. и 1941. године као директна последица развоја стамбене архитектуре. У историографији је мало студија посвећено намештају и опремању ентеријера у том периоду. Истраживање је обухватило узорак од 2.133 примера стамбене архитектуре на терену, а на основу којег је начињен ужи репрезентативни узорак од 566 досијеа са пројектном документацијом Историјског архива Београда у периоду од 2017. до 2020. године. Монографија је добила и признање 44. Салона архитектуре у Београду у категорији Публикације.

Владана Путник Прица дипломирала је 2009. године са темом „Фолклоризам у архитектури Београда (1918-1950)" код проф. др Александра Кадијевића. Докторску тезу „Архитектура соколских домова у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца и Краљевини Југославији" одбранила је 2014. године код истог професора. Ради као истраживач-сарадник на пројекту „Српска уметност 20. века - Национално и Европа" у научноистраживачкој организацији Филозофског факултета у Београду. Учествовала је на академским конференцијама у Србији и Француској и објавила је више научних радова у домаћим и међународним часописима.

Нина Живанчевић и Владана Путник Прица гошће су Златног пресека.

Емисију води Тања Живковић.

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње