среда, 27. апр 2022, 17:30
Алесандро Скарлати: Симфоније
Мада Алесандра Скарлатија неки историчари сматрају оснивачем напуљске оперске школе, много је тачније гледиште да је он заправо најистакнутији представник прелазног периода из венецијанске у напуљску оперску школу.
Које год гледиште да се заузме, неспорно је да је, као изузетно вешт оперски композитор, Скарлати иза себе оставио и низ изванредно писаних оркестарских увертира и симфонија. Првог јуна 1715. године почео је да пише серију од 12 симфонија за гудачки оркестар, континуо и променљив састав дувачких инструмента. У оригиналном манускрипту, који се чува у Британском националном музеју, сам композитор је пажњу својих будућих слушалаца усмерио на елементе кончерта гроса које је користио у њиховом обликовању, посебно на страницама на којима се у тонским бојама конфронтирају одсеци тутија и сола. Историчар Чарлс Барни сматрао је Алесандра Скарлатија ученијим од већине његових италијанских колега. Разлог томе било је композиторово суверено владање старим контрапунктским техникама и ехо-ефектима, колико и способност да ове вештине споји са духом галантног стила и тиме отвори врата наступајућем класицизму, одликама које у потпуности красе његово оркестарско ремек-дело Симфоније-кончерта гроса, којима смо посветили данашњи Аутограм.
Слушаоци ће моћи да чују првих 6 из збирке од 12 ових необичних симфонија. Извођачи су: Вилијам Бенет и Леноре Смит, флауте, Бернар Сустро, труба, Ханс Елхорст, обоа и камерни оркестар I musici.
Аутор емисије је Ивана Комадина.
Коментари