Читај ми!

Ђовани Басани: Сонате

Инструментални опус Ђованија Басанија (1650–1716) чине 24 сонате, подељене у две збирке, опус 1 и опус 5, и неколико појединачних дела која су својевремено објављивана у антологијама. То је веома мало ако се упореди са 30 штампаних збирки његових вокалних композиција – не само миса, мотета, кантата, псалама – већ и опера, ораторијума, литургијских композиција.

 

Ова дискрепанција између два жанра не би требало да нас наведе да потценимо Басанијева инстурментална дела, тим пре што су његове сонате или, како су оригинално назване, Sinfonie опус 5, биле прави музички хит свог доба. О томе пре свега сведочи податак да је ова збирка, у размаку од 15 година, штампана чак четири пута: најпре 1683. и 1688. у Болоњи, а потом у Антверпену и Амстердаму.
Додатно светло на успех Басанијевих соната баца постојање великог броја руком писаних копија које су се прошириле широм тадашње Европе, а неке од њих биле су у поседу тако великих имена као што су Геориг Фридрих Хендл и Јохан Себастијан Бах. Можда је баш захваљујући Хендлу Басанијева инструментална музика постала веома популарна и у Енглеској, мада њен аутор никада није путовао ван Италије.
У данашњем Аутограму слушаћете првих седам соната за два или три инструмента и basso continuo из збирке опус 5 Ђованија Батисте Басанија, у интерпретацији чланова ансамбла Stil Moderno.

Аутор емисије је Ивана Комадина.

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње