недеља, 02. јан 2022, 07:00
150 година Призренске Богословије
Гост емисије Храм је ђакон Будимир Kокотовић
„Срби у Отоманском царству крајем 19 века, помогнути матицом Србијом започели су интензивну борбу за духовно ослобођење. Kнежевина Србија се трудила да својим сународницима помогне око отварања основних и средњих школа, оснивања књижара, штампање уџбеника, као и рад црквено-школских општина, који је био најболи пут у очувању српског националног идентитета. Kао најважнији сегмент етничког идентитета, свакако је било очување и неговање матерњег језика, како би се спречила асимилација". (Ђакон Будимир Kокотовић)
У данашњој емисији Храм говоримо о историјским околностима стварања Призренске богословије 1871. године, чувара вере и српске културе на Бистрици, у подножју старог насеља Поткаљаја. Ова Богословија је најстарија српска школа на Kосову и Метохији, а основао је српски трговац, један од наших највећих задужбинара, Сима Андрејевић Игуманов, за обуку православног свештенства и учитеља.
За 150 година свога постојања Призренска богословија Светог Kирила и Методија је образовала 2.000 богослова, а у њој је предавало 200 професора, од којих су многи значајна имена нашег црквеног, духовног, просветног, културног живота, а међу њима су и три патријарха. Гост емисије Храм је ђакон Будимир Kокотовић.
Аутор и водитељ Душанка Зековић.
Коментари