четвртак, 02. дец 2021, 17:00
Велимир Абрамовић
Проучавалац времена и светлости која се никада не гаси
Документарни програм
Професор др Велимир Абрамовић рођен је 1952. у Београду.
Прву збирку песама „Емсеп", у издању београдског Нолита, објавио је 1967, а 1981. објављује збирку „Мале песме", у издању Спектра из Загреба. Докторирао је 1985. године са темом „Проблем непрекидности у природној философији Лајбница и Бошковића", на Универзитету „Кирило и Методије" у Скопљу.
Као професор, предавао је Теорију филма на Универзитету уметности у Београду, као и Концепцију времена, простора и материје у философији и природним наукама у Центру за мултидисциплинарне студије Београдског универзитета. Оснивач је и главни уредник научно-философског часописа „Теслиана", а основао је и приватну философску школу Институт за науку о времену у Барајеву. Године 2003. постаје уредник научног и философског часописа „Делпхис" у Москви, а следеће године стални члан руског Интердисциплинарног темпоролошког семинара на Државном универзитету „Ломоносов" у Москви. Од 2004. до 2007. био је декан Академије уметности у Београду. Аутор је монографије о Николи Тесли „Светлост која се никада не гаси", која је објављена 2009. у издању Православне речи из Новог Сада.
У оквиру руског Интердисциплинарног темпоролошког семинара, који обухвата заједнички рад 17 катедри на „Ломоносову" и бави се природом времена у најразличитијим аспектима, 2011. професор Велимир Абрамовић одржао је предавање на тему „Објашњење математичке методе и побијање физичких закључака Ајнштајнове електродинамике тела у кретању", популарно назване Специјална Теорија релативности. Било је то друго Абрамовићево предавање на Ломоносову. Прво је одржао 2003. под насловом „Увод у онтологију времена", као прво предавање на Ломоносову до тада одржано на српском језику, уз превод.
Аутор емисије је Биљана Ђоровић.
Autor:
Група аутора
Серија полусатних документарних репортажа, за чији је скупни назив узета позната Сократова изрека: "Говори да бих те видео". Ова оригинална продукција Радио Београда 2 сједињује квалитете актуелног друштвеног ангажмана и култивисане радиофонске обраде. [ детаљније ]
Коментари