Читај ми!

Међународна година пећина и краса

Поводом обележавања Међународне године пећина и краса разговарамо са др Јеленом Ћалић из Географског института САНУ и проф. др Срећком Ћурчићем са Биолошког факултета у Београду.

На иницијативу Међународне спелеолошке уније, која окупља 54 државе чланице, 2021. године се обележава Међународна година пећина и краса. Циљ обележавања је стварање глобалне мреже научника, едукатора и истраживача у овој области и указивање на значај краса и пећина за опстанак огромног броја људи.

Крас настаје растварањем стена и простире се на око 20% површине копна, а препознатљив је по бројним облицима рељефа које просечан посматрач понекад у први мах и не препознаје. Крашка подручја обезбеђују око 20% светске пијаће воде и укључују неке од најзначајнијих извора и бунара на Земљи. У пећинама и красу се јављају неки од најразноврснијих екосистема на нашој планети, а насељавају их бројне ендемичне, ретке и угрожене врсте. Загађивање оваквих екосистема представља и велики ризик по здравље људи, због потенцијалног угрожавања значајних водоизворишта.

Са нашим саговорницима ћемо разговарати о истраживањима крашких подручја, значају краса и пећина и факторима њиховог угрожавања.

У редовној рубрици, проф. др Момчило Б. Ђорђевић доноси занимљивости из света медицине.

Аутор и водитељ: Томица Мишљеновић

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње