Читај ми!

Пиратерија у култури

У емисији говоре Никола Чутурило Чутура, Ненад Цвјетићанин и Владимир Рајчић

Филм „Тома" Драгана Бјелогрлића је последњих дана у жижи јавности јер у биоскопима обара рекорде гледаности, али је и на мети пиратерије. Велики број публике не сматра да чини било шта лоше ако неовлашћено гледа филмове и серије, од куће, преко неких од електронских уређаја, а онда их проследи даље. За ауторе, то је недопустиво, сматра Драган Бјелогрлић. „Ја сам се чак у једном моменту и питао, док се све то дешавало, да ли има смисла уопште бавити се овим послом када вам неко, из не знам које обести, украде и багателно подели нешто у шта сте ви уложили време, емоцију, рад, труд, па на крају и новац. Такорећи, баци у блато све то што сте урадили, а ви сте немоћни да било шта урадите и само можете да гледате".

Пиратизује се готово све, музичка и књижевна дела, научни радови, дела ликовне уметности, филмска остварења... Случај филма „Тома" је више него раније покренуо бројна питања: Kако заштитити ауторска права у дигиталном свету? Да ли постојећи прописи довољно регулишу ову област? Kо све може да буде кажњен приликом нелегалног дељења одређеног садржаја? Да ли су људи у Србији довољно информисани и обавештени о Закону о кршењу ауторских права? Kако свему томе стати на пут?

У емисији Спорови у култури говоре рок музичар и председник Управног одбора Сокој-а Никола Чутурило Чутура, адвокат Ненад Цвјетићанин и Владимир Рајчић, директор агенције С.А.П.А (Српска антипиратска агенција).

Аутор и водитељ: Тања Живковић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње