уторак, 07. сеп 2021, 12:05
Болест данашњице - зависност од друштвених мрежа
Снежана Алчаз и Сања Лалевић
Приступ друштвеним мрежама је на само један клик од нас, чиме смо предиспонирани и за развијање зависности од њих. Прекомерна употреба друштвених мрежа може створити потребу за бесциљним прелиставањем, које одузима знатан део времена, а доноси страх да ћемо нешто пропустити уколико нисмо „на мрежи".
Надлежни у компанијама Фејсбук и Инстаграм тврде како су њихове апликације осмишљене да би приближиле људе, те да им никада није био циљ да направе производе који стварају зависност.
Психолози упозоравају да људи проводе све више времена на друштвеним мрежама као што су Фејсбук и Инстаграм, и да многи притом пореде сопствену животну ситуацију са животима својих пријатеља.
Ипак, друштвене мреже могу имати и сврху одбрамбеног механизма - да би се особа заштитила од досаде, усамљености, анксиозности.
У емисији Речено и прећутано разговарамо о томе да ли зависност од друштвених мрежа треба лечити као и све остале адикције, али и које су добре стране повезивања путем друштвених платформи.
Гошће емисије су др Снежана Алчаз, специјалиста неуропсихијатрије, која се између осталог бави и лечењем различитих адикција (наркоманија, алкохолизам, зависност од дувана, коцке, интернета) и Сања Лалевић, предавач на Факултету за медије и комуникације на предмету Маркетинг на друштвеним мрежама, која такође води и Фејсбук канцеларију за Србију у оквиру компаније Httpool, званичног представника Фејсбука за Балкан.
Аутор и водитељ: Аријана Хандан
Autor:
Група аутора
Емитује се сваког дана од понедељка до четвртка, од 12:00. [ детаљније ]
Коментари