Читај ми!

О студији „Агон и меланхолија: Живот и дело Милоша Црњанског" и роману „Двадесет и пети сат"

Гости: Горана Раичевић и Александар Гаталица

У наставку разговора са професорком Гораном Раичевић о њеној студији „Агон и меланхолија: Живот и дело Милоша Црњанског" слушамо о томе како су се испуњење и разочарање, пркос и праштање смењивали у животу великог писца, шта за њега значи жртва, а шта родољубље, како је доживљавао пријатељство... Поменуте промене уткане су у његово књижевно дело као одлике његових најважнијих јунака, о чему ће такође бити речи.

Горана Раичевић открива нам и то шта је за њу значило дводеценијско истраживање живота и дела Милоша Црњанског, те какав статус и третман овај писац има у савременој књижевној и културној свести.

Да је Црњански жив као писац вероватно сведочи и то што је чест књижевни јунак. У новом роману Александра Гаталице „Двадесет и пети сат", он, уз Станислава Кракова, Велмар Јанковића, Миодрага Пурковића и још неких личности из послератног Београда, гради град из сећања, „Београд иза облака". Да ли је реч о утопијском месту, зашто су бездомници у овом роману двојници, а зашто су ти двојници и добри и лоши, нека су од кључних питања овог Гаталичиног романескног остварења.

Писац за Гутенбергов одговор говори по чему је овај његов роман другачији од претходних, зашто је то и роман о корони, каква је чар у уметничком посредовању стила и поетике неких писаца, о томе шта му роман као жанр значи...

Уређује и води Соња Миловановић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње