Читај ми!

Ковид 19 и ментално здравље

Глобална пандемија вируса SARS-CoV-2 преко ноћи је променила свет у коме живимо, а драстичне промене у начину свакодневног живота утицале су и на ментално здравље великог броја људи.

Истраживањем ефеката пандемије на ментално здравље опште популације, али и пацијената са претходно дијагностикованим менталним болестима, баве се и истраживачи у Србији.

У оквиру пројекта „Ковид-19 и ментално здравље" анализирају се карактеристике менталног функционисања као што су психијатријски симптоми, социјално функционисање, стратегије суочавања са стресом и регулације емоција, отпорност, различити аспекти понашања и искустава од значаја за претходно постојеће ризике по ментално здравље код великог броја испитаника. У испитивање су укључени и биолошки фактори, као и заштитно понашање и степен изложености вирусу SARS-CoV-2, у различитим фазама пандемије.

Наше гошће су др Маја Пантовић Стефановић са Клинике за психијатрију Клиничког центра Србије, руководитељка пројекта и доц. др Милица Велимировић Богосављевић са Медицинског факултета у Београду.

Проф. др Момчило Б. Ђорђевић ће се у редовној рубрици такође осврнути на значај очувања менталног здравља.

Аутор: Томица Мишљеновић

 

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње