недеља, 14. феб 2021, 10:00
На милост и немилост партије
Тема друге емисије фебруарског циклуса Како слушати музику, посвећеног Дмитрију Шостаковичу, јесте његов компликовани однос са државним тј. партијским ауторитетима пун успона и падова.
Марта 1925, док се борио са компоновањем финала Прве симфоније, Шостакович је представио фрагменте дела у Москви. Том приликом више је успеха имао његов колега Висарион Шебаљин, али свеједно - Шостакович је склопио нека важна пријатељства, са самим Шебаљином, потом теоретичарем Болеславом Јаворским и коначно са великим љубитељем музике маршалом Михаилом Тухачевским. Маршал је касније финансијски помогао Шостаковичевој породици, а у међувремену је представио свог младог пријатеља композитору и теоретичару Николају Жиљајеву, који ће Шостаковичу постати још један важан ментор. Тухачевски је убијен у чисткама током 1937, а Жиљајев, компромитован познанством с њим, бива ухапшен исте године и погубљен наредне.
Али, требало је некако живети. У тој првој деценији после тријумфалне премијере Прве симфоније до сопственог пада у немилост, Шостакович је балансирао између потребе да ствара нову, савремену музику и да издржава породицу писањем дела по поруџбини, углавном позоришне, филмске и балетске музике.
Уредница је Горица Пилиповић.
Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић
Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]
Коментари