Читај ми!

О писцима: Емануелу Бову, Мери Бирд и Џону Фаулсу...

Светска књижевност

Француски писац Емануел Бов (1898-1945) појавио се и нестао у периоду између два рата. Међу француским ауторима који су се нашли под чизмом ослободилачке чистке био је и Емануел Бов. Завршни део његовог опуса проблематизовао је оклевање Француза за време вишијевског режима. Прву књигу „Моји пријатељи" објавио је 1924. Читаоци су роман дочекали са одушевљењем. Следе потом бројне књиге, но успех постигнут романом „Моји пријатељи" у даљем опусу никада се неће поновити. О роману Емануела Бова разговарамо са преводиоцем, Бојаном Савићем Остојићем.

Говоримо и о бестселеру Њу Јорк Тајмса књизи Мери Бирд „Историја старог Рима". Свеобухватна написана историја Римског царства из пера водећег светског стручњака, Мери Бирд, показује зашто је Рим важан људима много векова касније. О делу "С:П:Q:Р ", које је одмах по објављивању постало класик, Мери Бирд, износи историју Рима са страшћу и без монотоно стручног жаргона.

Мери Бирд, професор је на Кембриџу и један је од највећих светских стручњака за историју старе римске цивилизације. Наш саговорник је преводилац, Ненад Дропулић.

Препорука за читање је роман „Чаробњак" британског писца, Џона Фаулса. Прославио се својим првим романом „Сакупљач" из 1969. Све наредне књиге само су потврдиле репутацију ствараоца несвакидашње имагинације. Посебно се истичу романи: „Жена француског поручника", „Кула од абоноса" и други. О роману, књижевни критичар, Ђорђе Бајић.

Емисију уређује и води: Драгана Ковачевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом