Читај ми!

Дан примирја

Тамо далеко

Најмлађи у календару државних празника Србије, Дан примирја, враћа нас на почетак двадесетог века. Још увек млада српска држава нашла се тада у узаврелом крвотоку светске историје, најпре као жртва а на крају као уважена сила у друштву земаља победница у Великом рату.

Капитуалцијом Немачке и потписивањем примирја у чувеном вагону француског маршала Фоша, на данашњи дан, 11. новембра, 1918. стављена је тачка на најтрагичнију епоху у дотадашњој историји ратовања. Претходно је абдицирао немачки цар Вилхелм II, распала се Аустроугарска монархија, срушила Отоманска империја, капитулирала Бугарска.

Увертира у коначни тријумф Савезника био је пробој Солунског фронта неколико недеља раније. Процене да је управо то пореметило равнотежу снага на Западном фронту, убрзало крах Централних сила и скратило последњу ратну годину, уздигле су Србију у ред најугледнијих чланица Антанте.

Како је из овдашњег угла изгледала завршница Првог светског рата, колико је то данас важно и зашто је битан Дан примирја за Речено и прећутано говоре историчар, професор Милош Ковић и књижевник Мухарем Баздуљ.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње