Братислав Љубишић "Звездани часови уметности", Музеј Zepter

Настављајући идеју публиковања критика које надилазе традиционално схватање валоризације уметничке продукције, Музеј Zepter је после књиге новинских текстова "А... да се мало спотакнем" и радијских разговора "Знакови" (управо из ове емисије), објавио и књигу Братислава Бате Љубишића "Звездани часови уметности", у којој су пренесене радио драме емитоване у серијалу "Звездани часови човечанства" Драмског програма Радио Београда.

У књизи су публиковани сценарији 14 радио драма о великанима превасходно домаће ликовне сцене, попут Саве Шумановића, Уроша Предића, Ђорђа Крстића, Стојана Ћелића, Ивана Табаковића, Милана Коњовића, и других, а нашли су се и драмски прикази двојице историчара уметности - Лазара Трифуновића и Милана Кашанина. Одлуком да објави овакву књигу Музеј Zepter је указао да се критички однос према уметности и уметницима може исказати и кроз сам стваралачки чин.

Братислав Љубишић је своју каријеру у Радио Београду започео 60-тих година и Другом програму је остао веран све до своје преране смрти. Остварио се на радију и као новинар, и као ликовни критичар, и као драмски стваралац, али и ван њега, пре свега као управник галерије "Стара капетанија" и уредник часописа "Ликовни живот". Књига "Звездани часови уметности", где су штампане све његове радио драме из серијала "Звездани часови човечанства" одсликава његову мање познату, али свакако најкреативнију страну личности.

У својим радио драмама примењивао је јединствени израз, комбинујући драмске и документарне (новинарске) елементе, чиме је добијао на веродостојности и аутентичности.

Гости емисије биће др Ивана Симеоновић Ћелић, директорка Музеја Zepter и уредница бибиотеке, и мр Ђорђе Малавразић, дугогодишњи уредник Радио Београда 2, рецензент и писац предговора у књизи.

Уредник и водитељ Знакова: Сава Ристовић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње