среда, 19. авг 2020, 16:00
Уна Поповић, активности „AICA Srbija”; Ксенија Маринковић и Милорад Стајчић из галерије „X витамин”
Епидемија вируса корона и мере које су државе увеле ради борбе против његовог ширења било је нешто сасвим ново и за друштва и за појединце.
Организација живота према антипандемијским прописима/препорукама увела је не само нове релације у друштвеним односима већ је старе ставила у потпуно нове контексте.
Српски огранак Међународног удружења ликовних критичара (AICA) током пандемије и времена изолације био је врло активан у решавању егзистенцијалних проблема својих чланова, пре свега младих који су махом незапослени или раде као фриленсери или на уговоре. У тој борби за егзистенцију у новонасталој сутуацији иза проблема историчара уметности стала је српска AICA пошто је једина организована (колико-толико) струковна организација. Које су то све биле акције и какав су успех имале, и зашто баш AICA, разговараћемо с председницом српског огранка AICE Уном Поповић, кустоскињом МСУ у Београду.
Историчарка уметности Ксенија Маринковић и уметник Милорад Стајчић пре две године основали су Галерију „X витамин" као место које „се бави испитивањем метаболизма савремене уметности у Србији". Излагачка концепција галерије базирана је на презентацији радова младих уметника и оних средње генерације. Истовремено, то је и простор за разговоре, дружења, као и организовање ауторских изложби. Посебност галерије су отварања изложби, која су често зачињена DЈ концертима, перформанс или акробатским наступима. О концепту галерије и будућим (посткоронским) пројектима говоре Ксенија Маринковић и Милорад Стајчић.
Уредник и водитељ емисије: Сава Ристовић
Коментари