Руски референдум

За Бога и Путина

Седмодневни референдум о уставним променама, који се данас завршава у Русији, требало би да легитимише идеје о проширењу принципа социјалне државе, јачању положаја председника и институционализацији Државног већа. Уз ове и низ других политичких и системских иновација, несумњива је и тенденција да се промовишу одређене традиционалне вредности.

У контексту хиљадугодишње историје, руских идеала јединства и вере, у устав би требало да уђе и Бог. Једно од објашњења је да лик Божији одговара моралним и духовним вредностима Русије: „Ако је нашао место у химни, може да стоји и у Уставу."

Ипак, противници уставних промена и промотери кампање „њет" у свему, па и у Богу, виде само покривалицу за „главну идеју" ‒ наводни продужетак Путинове ере и његов останак на власти и по завршетку актуелног мандата 2024. године.

Шта је по среди, да ли ће референдум о уставним променама успети и какве су његове политичке, културне и историјске импликације, за Речено и прећутано говоре новинар и публициста Ђуро Билбија и историчар Алексеј Тимофејев, професор Филозофског факултета у Београду.

Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње