Имамо ли право на приватност у болу?

Кад медији заболе

Вест да је докторка пластичне хирургије из Београда извршила самоубиство, одјекнула је као бомба у београдским медијима.

Поред детаља са лица места, читаоци су могли да виде и сина несрећне жене како испраћа мајчино тело из зграде у којој је живела. Из сата у сат на порталима писаних медија сазнавали смо непроверене информације о узроку самоубиства. Цењена лекарка чији је рад признат у свету представљена је на насловним странама као докторка фолк певачица.

Поједини, пре свега штампани медији, на тај начин су изневерили основне етичке принципе новинарства, посебно у односу према жртви и њеној породици.

Овај случај нажалост није изузетак већ чини се постаје све више правило када се извештава о трагичним догађајима.

Ко је све одговоран за сензационалистички приступ трагедијама? Зашто се не поштују кодекси? Како зауставити кршење људских права? Због чега су најпопуларније странице и вести управо из овог жанра? Зашто коментари на такве текстове породицу жртве поново рањавају?

На ова и остала питања одговоре дају гости емисије: новинар Тамара Скроза, новинар Анн Марие Ћурчић, теоретичар медија Предраг Јакшић.

Емисију уређује и води Милена Божовић Манић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње