субота, 16. мај 2020, 17:00
Гост је Дитмар Унтеркофлер
Дитмар Унтеркофлер „Група 143", Службени гласник, Београд
Пандемија коронавируса полако али сигурно јењава и свет се из максималне пасивности враћа у пуну активност. Али за то је потребно времена, тим пре што вирус није искорењен и у неким државама света букти пуном снагом. У овом стању чардака ни на небу ни на земљи ми се у Знаковима и даље ослањамо на архиву, што има и својих предности јер се бирају занимљиве и значајне теме.
Књигом Дитмара Унтеркофлера „Група 143", у издању београдског Службеног гласника, теоријско истраживање уметности „друге линије" седамдесетих, концептуалне уметности, значајно је употпуњено.
Групa 143 основана је у марту 1975. као теоријско-аналитички пандан уметности коју су стварали концептуални уметници тесно повезани са Галеријом Студентског културног центра у Београду. Београд је деловањем Галерије Студентског културног центра у седамдесетим годинама успео да достигне референтни ниво глобалне концептуалне и постконцептуалне уметности.
Група 143 са својом епистемолошком затвореношћу и аналитичком систематиком представља супротан пол групи шест уметника која делује, пре свега, као отворени однос индивидуалних пракси и која је често виђена као несистематска и активистичка.
Група 143 консеквентно одбија интеграције у свет уметности и инсистира на иманентном аналитичком раду. Чланови Групе 143 (иако се чланство мењало, окосницу су чинили: Биљана Томић, Мишко Шуваковић, Јован Чекић, Неша Париповић, Маја Савић и Паја Станковић) су програмски тежили да створе „микродруштво" које је активно, засновано на знању и које се користи средствима теорије и анализе.
Њихов рад је био озбиљан покушај да се еманципују од свеприсутне, противречне стварности југословенског касног социјализма и да створе алтернативне моделе знања и живота.
Гост Знакова биће аутор студије Дитмар Унтеркофлер, лектор на катедри за германистику Филозофског факултета у Новом Саду.
Уредник и водитељ Знакова: Сава Ристовић.
Коментари