недеља, 22. мар 2020, 10:00
Руковети као музички путописи
Четврта емисија мартовског циклуса Како слушати музику, посвећеног руковетима Стевана Мокрањца, доноси делове предавања Срђана Атанасовског, научног сарадника Музиколошког института САНУ. Уредница је Горица Пилиповић.
У предавању „Руковети Стевана Стојановића Мокрањца као форма музичког путописа" Атанасовски смешта руковети у историјско-културолошки контекст и посматра их као производ времена у којем су настале. Он сматра да се крајем XIX и почетком ХХ века у српском друштву дешавају две паралелне појаве - ствара се жанр путописа, који се провлачи кроз многе уметности (књижевност и ликовне уметности, графика, фотографија итд.) и појављује се грађанска класа, која има све више времена да и сама путује. Другим речима, путовање као начин провођења слободног времена постаје део српске културе, по угледу на западноевропску културу. Али, тај жанр путописа, сматра Атанасовски, на неки начин је политички усмерен и коинцидира са тежњом Краљевине Србије за ослобађањем српских крајева који су још увек били под османлијском влашћу. Свакако је необично да се и Мокрањчеве руковети посматрају из ове перспективе.
Уредница је Горица Пилиповић.
Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић
Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]
Коментари