среда, 04. мар 2020, 09:00
Гости: Љиљана Никшић и Гојко Рончевић
Прва жена амбасадор у историји српске дипоматије добила одликовање за заслуге
На Сретење, 15. фебруара 2020. у Председничкој Палати, између 57 одликованих по први пут одликована и српска дипломатија. Aмбасадор др Љиљана Никшић, први је амбасадор у активној служби после Јована Дучића, а прва жена амбасадор у историји српске дипломатије која је одликована за заслуге.
На предлог Удружења логораша и потомака "Јасеновац - систем логора геноцида у НДХ - Београд", за изузетан допринос заштити културе сећања на страдање српског народа и за очување културно-историјског наслеђа и традиције српског каријерног дипломатског корпуса, Указом председника Републике Србије, Александра Вучића, амбасадор др Љиљана Никшић постала је први активни амбасадор носилац престижног СРЕТЕЊСКОГ ОДЛИКОВАЊА ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ - ЗЛАТНЕ МЕДАЉЕ ЗА ЗАСЛУГЕ. Амбасадор Никшић је доктор политичких наука, а магистар економских, каријерни дипломата, истраживач мировних студија, координатор за очување српске дипломатске традиције и српско-јеврејске академске сарадње, полиглота. Била је неуморни иницијатор, прегалац и актер значајних дипломатских акција, не само на пројекту заштите културе сећања на страдање у Другом светском рату, већ и заштите културно-историјског наслеђа и српске дипломатске службе која баштини традицију од преко 800 година немањићке дипломатије светосавског пацифизма. Први је каријерни дипломата и жена амбасадор која је Одлуком првог потпредседника Владе и министра спољних послова Ивице Дачића добила Повељу Министарства спољних послова за дипломатске заслуге 2019. године на Дан српске дипломатије у Народној скупштини и понела титулу Витеза реда змаја каријерне дипломатије.
О женама у дипломатији се веома мало зна. У сусрет Међународном Дану жена, овим поводом подсетићемо наше слушаоце и на историјат жена у српској дипломатији.
Гости емисије Контрапункт су амбасадор др Љиљана Никшић и Гојко Рончевић, представник Удружења логораша и потомака "Јасеновац - систем логора геноцида у НДХ - Београд".
Аутор емисије је Биљана Ђоровић
Коментари