Чекајући ветар

Еколошки магазин

И Српска академија наука и уметности проговорила је о утицају мини хидроелектрана на животну средину. Први такав објекат у Србији је изграђен још 1900. године, али ни он, ни они направљени у наредних девет деценија нису изазивали полемике у јавности. У чему је проблем данас: то што струка ћути или није ни питана или што се на путу од теорије до праксе објекат "освежи" решењима смртоносним за животну средину?

Органско пчеларство постаје популарно, али и све теже изводљиво. Дозвољени препарати нису увек ефикасни у лечењу пчела, а ако се и не разболе - често им легла поједе меда. О "чобаници" против медведа и алтернативној заради од пчелињег отрова говори Милош Јовановић.

Не желе сви да отерају медведа. Национални парк Тара уврстио је у своју понуду посматрање ове животиње. Туристичку групу ренџер одведе у кућицу поред хранилишта и онда чекају - два сата, три, пет... без хране, мириса, разговора и шушкања. Нема гаранције да ће меда доћи, али странци су за ово веома заинтересовани.

О стрпљењу може много да исприча и фотограф Саша Прерадовић. Три године је пратио по Србији црног лешинара, а кад је успео да га сними постао је ударна вест на сајту Националне географије. Поносан је и на чињеницу да је један од ретких кога су орлови напали - толико добро се камуфлирао да нису знали да је човек.

Аутор и водитељ емисије је Александра Вукићевић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње