Речено и пећутано: Дан победе, пораз зла

Између 8. и 9. маја 1945. нацистичка Немачка "два пута" је капитулирала. Безусловна предаја најпре је потписана у штабу америчког генерала Двајта Ајзенхауера у Ремсу а потом двадесетак сати касније, на инсистирање Стаљина, и у разрушеном Берлину, у команди совјетског маршала Георгија Жукова.

Између 8. и 9. маја 1945. нацистичка Немачка „два пута" је капитулирала. Безусловна предаја најпре је потписана у штабу америчког генерала Двајта Ајзенхауера у Ремсу, а потом двадесетак сати касније, на инсистирање Стаљина, и у разрушеном Берлину, у команди совјетског маршала Георгија Жукова.

Тако је формално завршен Други светски рат, први „тотални рат" у историји света, вођен на три континента и два океана. У сукобу у коме је учествовало више од сто милиона војника и шездесет држава за шест година страдало је више од педесет милиона људи, почињена су незабележена зверства, масовна убиства, холокауст... Свет се заувек променио.

Девети мај постао је празник - Дан победе, али и дан туге и сећања. Антифашизам је постао врлина, универзална вредност, прогресивна идеологија и израстао је у синоним за толеранцију и слободу. Уочи тог дана, о његовој симболици и значају за Речено и прећутано говоре актери и сведоци историје: Иван Ивањи, писац и преводилац, заробљеник и логораш Вермахта, и Јован Радовановић, пуковник, партизански првоборац и један од ослободилаца Београда.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње