Речено и прећутано

Трка у наоружању – нови круг

 

 

Совјетски Савез је пред крај Хладног рата имао највише стратешких нуклеарних ракета на свету. Имао је и највише атомских подморница, авиона ловаца, артиљеријског оружја и тенкова више него све земље света заједно.

Све то у једном тренутку вишеструко је надмашило могућности совјетске суперсиле. Комунистичка империја, парадоксално, постала је жртва сопствене моћи. Исцрпљена трком у наоружању, крахирала је осамдесетих година двадесетог века. Хладни рат је изгубљен.

У међувремену, војни буџети суперсила су смањени, наоружавање су заменили  споразуми о партнерству, контроли и разоружању. Данас, три деценије касније, Америка промовише нову нуклеарну доктрину. Ове недеље председник Трамп је најавио повлачење из споразума о нуклеарном оружју средњег домета. За годину дана истиче кључни руско-амерички споразум о ограничењу броја нуклеарних глава. Нова трка у наоружању у новом свету моћи ће отворено и неспутано да крене у нови круг.

Да ли је то циљ, какви су смисао, могући ефекти и ризици нове глобалне трке у наоружању за Речено и прећутано говоре новинар и публициста Милан Мишић, дугогодишњи дописник Политике из Вашингтона, и др Милан Игрутиновић, стручњак Института за европске студије.

Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње