Речено и прећутано

Босна и Херцеговина у светлу нове политичке поделе

Радован Караџић и Алија Изетбеговић становали су у Сарајеву на мање од сто метара раздаљине један од другог. Између њих постојале су две кафане, једна ћевапџиница, одлична бурекџиница и две посластичарнице, али они су се на преговорима о судбини Босне састајали у Женеви, Хагу, Лисабону... На крају се све завршило у Дејтону.

Ова луцидна досетка једног сарајевског рокера говори о бизарности ратних политика босанских лидера. И на томе би остало да после свега није настала асиметрична и компликована држава, јединствена у свету, у којој функционишу један дистрикт, два ентитета, десет кантона, а јавним пословима управља неколико парламената, петнаестак разних влада и сто педесет министара.

Упркос или захваљујући томе, Босна и Херцеговина је постала модел нефункционалне државе у чијој шуми институција, већ четврт века, царују непотизам, корупција и криминал. Може ли се ишта променити у новој политичкој подели насталој после недељних избора и каква је будућност овог државног модела и његова два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, за Речено и прећутано говоре историчар Чедомир Антић, коаутор прве Историје Републике Српске и Ненад Шебек, политички аналитичар и донедавно члан сарајевског Савета за регионалну сарадњу.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње